בנק

הבנק הינו מוסד יוצא דופן במקצת, שכן הוא נוגע הן בצדדים פרקטיים הקשורים לניהול חשבון העסק, קבלת אשראי, וכד’. אבל אצל לא מעט אנשים הוא גם נוגע בצדדים רגשיים לרבות אצל בעלי עסק.

לכן, טרם שנגיע לצדדים הפרקטיים, יש ראשית להבין את הרגשות העזים שיש לחלק מבעלי העסקים כלפי בנקים.

 “הבנק ייתן לך מטריה ביום שמש, וייקח אותה ממך ביום גשום“.

משפט בעל משמעות צינית הנאמר בקשר לבנקים.

מקור התחושה

תחושה זו נובעת בד”כ ממצבים בהם הבנק נוהג בזהירות ושמרנות ומסרב להעניק אשראי ו/או הלוואה לעסק, דווקא בתקופה שהעסק לחוץ וחנוק מבחינה כספית וזקוק למזומנים.

בעלי עסקים מאוהבים בעסק שלהם, מאמינים בו, בטוחים שיצליח (אגב, אופטימיות היא תכונה חשובה מאוד ליזם), וכועסים כשהבנקאי לא תמיד שותף לתחושות אלו, אלא מציג דרישות להוכחות שישביעו את רצונו.

דוחות כספיים, תכנית עסקית, בדיקת יכולת החזר, תחזית תזרים מזומנים, ביטחונות, איכות ואמינות הלקוח, הם כלים בהם נעזר הבנקאי כדי לוודא שכספי הבנק לא יחלפו עם הרוח. . .

נניח שאתה בעל עסק שמוכר מוצרים. האם תמכור מוצר ללקוח שלא ברור לך אם הוא מסוגל לשלם את מחירו? כמובן שלא! הבנק אותו דבר, אלא שבמקרה של הבנק למוצר שלו קוראים ‘כסף’.

כמו כל סוחר טוב, גם הבנק מעוניין מאוד למכור סחורה (להלוות כסף). אלא, שהוא מעוניין להלוות את הכסף רק לעסקים שהוא בדק ומאמין שיוכלו להחזיר את הכסף ובתוספת הריבית כמובן.

הסבר

מאז הוקמו בנקים, תפקידו הראשון של הבנק היה לשמור את כספי הציבור, שנתן בו את אמונו והפקיד בבנק את כספו.

כבעלי כספים בבנק חשוב לנו שהבנק ישמור על כספנו, ושלא יגיע למצב של חדלות פירעון שבו אנו לקוחותיו נאבד את כל כספנו. דבר הקורה לעסקים מעת לעת בכל תחום ומגזר עסקי.

ללא ספק נכעס מאוד אם נשמע שהבנק קרס ואיבד את כספנו, מכיוון שנהג ברשלנות ונתן הלוואות לעסקים  שלא יכלו לפרוע את חובותיהם כלפיו. דבר שהביא בסופו של דבר לקריסת הבנק עצמו.

לשמחתנו (למרות שלא כולם שותפים לתחושה זו) מערכת הבנקאות בישראל היא די שמרנית. בנוסף קיים גם רגולטור, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, הבודק את מצב הבנקים. אלו מצמצמים מאוד את הסיכוי  לקריסת בנק. כמובן שהיו לא מעט מקרים שהבנק איבד כספים עקב מתן הלוואות לא ראויות (בעיקר ידועים המקרים שיצרו כותרות בחדשות של הלוואות לטייקונים שקרסו, אולם לא רק). לשמחתנו ראוי  לציין כי מקרים אלו הולכים ומתמעטים.

על יציבות המערכת הבנקאית בישראל תעיד גם העובדה, כי לאורך כל שנות קיומה של המדינה, מספר המקרים של קריסת בנק זעום ביותר. אפילו המשבר הפיננסי הגלובלי שהתרחש בשנים 2008-9, שזעזע מאוד את העולם הפיננסי בעולם, וגרם לקריסת מאות בנקים בעולם, לא גרם לשום בנק ישראלי לקרוס. המשבר הגלובלי גרם לבנקאות הישראלית נזק קטן יחסית. כישראלים, יש לנו במה להתגאות. . .

אבל כשאנו מסתכלים על אותה תמונה מזווית ראיה שונה מחשבתנו מתהפכת. כבעלי עסק אנו כועסים על הבנקאי שלא תמיד נענה לבקשתנו ולא תמיד מוכן להעמיד לעסק את ההלוואה ו/או האשראי שביקשנו. לדעתנו הבנקאי מקשיח את ליבו ללא סיבה מוצדקת, ופוגע בעסק שלנו!

כמו שנאמר: “דברים שרואים מכאן לא רואים משם.”

לכן בהתנהלות נכונה מול בנק, אנו מבינים כיצד הבנק מצפה ורגיל לראות דברים, ואנו פועלים על מנת להתאים את עצמנו, ולשוחח עם הבנק באותה שפה הכוללת את המושגים כושר החזר, ביטחונות, תזרים מזומנים, תחזית פיננסית, ועוד.

זהו מצב של win-win

 

שתפו את המאמר בנק